Kouzelná moc příběhů
Jaké jsou vaše oblíbené příběhy? Proč se k nim vracíte? Čtení příběhů nás rozvíjí, pomáhá nám lépe porozumět druhým, být kreativnější a procvičuje náš mozek.
Určitě máte plný seznam doporučení na literaturu osobního rozvoje, která vám ukáže, v čem a jak se můžete zlepšit. Máte také svůj seznam románů?
5 přínosů čtení fiktivních příběhů
Prohlubují porozumění
Když si při čtení představujeme děj, zapojují se oblasti našeho mozku, které odpovídají za lepší porozumění druhým a světu okolo nás. Naše mysl si vytváří mapu záměrů druhých lidí. Představuje si, po čem touží, co je frustruje, jaké jsou jejich motivy, s kým si rozumí a s kým ne. Tuto schopnost nazýváme „teorií mysli.“
Čtení ji prohlubuje. Pomáhá nám tak lépe porozumět tomu, co druzí prožívají a proč se chovají určitým způsobem.
Snižují stres
Čtení příběhů nám umožňuje odpojit se od dění v okolním světě, plně se ponořit do příběhu. Čteme pro radost a ne z povinnosti. Naše kognitivní schopnosti odpočívají.
Čtení představuje zdravý únik od každodenního stresu. Snižuje srdeční tep a napětí ve svalech. Hladinu stresu snižuje až o 68%, je tak účinnější než jiné relaxační metody, poslech hudby, nebo šálek čaje.
Zlepšují spánek
Potíže s usínáním nebo se spánkem prožívá v dnešní době čím dál víc lidí. Pomáhá, pokud si vytvoříme spánkový rituál. Jeho cennou součástí je věnovat se aktivitě, která nás odpojí od dění uplynulého dne. Už víme, že čtení se to daří opravdu dobře.
Čtení fiktivních příběhů před spaním doporučuje i Tim Ferriss. Jaké jsou jeho oblíbené příběhy?
Chrání paměť
Lidé, kteří čtou a nepřestávají číst ani v pozdním věku, si déle zachovávají zdravou mysl a méně často trpí onemocněními, které napadají paměť.
Otevírají naší mysl
Jaké je největší kouzlo Harryho Pottera? Podle jednoho z výzkumů přečtení této knižní série snižuje množství našich předsudků vůči druhým lidem.
Příběhy nám umožňují vidět svět z více perspektiv, otevírají nám oči a činí nás otevřenějšími. Také nám mohou pomoci zpracovat těžké zážitky.