Úzdravná moc přírody
S přírodou jsme byli v těsném spojení po dlouhá staletí. Až během několika posledních generací jsme se jí začali vzdalovat.
Málokdy si uvědomujeme, že život ve velkých městech a dny trávené uvnitř místností nás vzdalují od velké síly, ze které můžeme čerpat. Pobyt v přírodě nejen uklidňuje naši mysl, ale také nám pomáhá předcházet nemocem a léčit je.
Zdroj povzbuzení
Příroda je zdrojem povzbuzení a inspirace v jakékoli roční době. Pobyt v ní nám umožňuje prožít zážitek splynutí s něčím, co nás přesahuje, z čeho pocházíme a čeho jsme nedílnou součástí. Pocity přesahu, respektu a úcty k přírodě podporují naše pozitivní prožívání, naši vnímavost a otevřenost vůči novému.
Americký psycholog M. Keller zjistil, že lidé, kteří tráví denně venku za pěkného počasí alespoň dvacet minut, prožívají příjemnější pocity, jsou všímavější, mají otevřenější mysl a dokážou v hlavě udržet více myšlenek. Procházka přírodou nám zvyšuje pracovní paměť, snižuje prožívanou úzkost a negativní emoce.
Žijete ve městě? Vydejte se k přírodě po malých krůčcích:
Najděte si ve svém okolí kousek přírody, ze kterého můžete pravidelně dočerpávat síly. Ať už je to blízký park, kašna na náměstí, nebo skleník v botanické zahradě.
Začleňte do cesty do práce kousek přírody, třeba procházku alejí stromů, nebo parkem.
Přizvěte do svého domova nebo do své pracovny rostliny.
Udělejte si o víkendu alespoň jednu procházku do přírody.
Dívejte se na noční oblohu.
Lesní lázeň
Japonsko má svoji pradávnou tradici zvanou lesní lázeň (shinrin-yoku) – procházku lesem, během které se naše smysly doslova koupají. Chůze v lese je zde vnímána jako způsob léčby a existuje zde výzkumné oddělení lesní medicíny.
Japonský výzkumník Yoshifumi Miyazaki zjistil, že lidé, kteří strávili 40 minut chůzí v lese, měli nižší hladinu hormonu kortizolu, který ovlivňuje krevní tlak a funkce imunitního systému, než lidé, kteří strávili stejnou dobu chůzí v uzavřeném prostoru. Čas strávený v lese navozuje stav fyzického uvolnění. Tento vliv přetrvává i dny poté, co les opustíme.
Kam se díváte z okna?
Příroda nám pomáhá i ve chvílích, kdy ji nemůžeme přímo navštívit. Například, když jsme upoutáni na lůžko v nemocnici. Pacienti, kteří se dívají z okna do zeleně, stráví v nemocnici kratší dobu.